W DUECIE KORZYSTNIEJ

W duecie korzystniej – pompa ciepła z fotowoltaiką

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła jest coraz częściej spotykanym połączeniem. Działając w duecie, jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć bieżące rachunki za prąd i ogrzewanie. Efekt synergii i dużych (u)zysków w dłuższej perspektywie jest praktycznie gwarantowany.

Niezależnie od wyboru rodzaju pompy ciepła (powietrzna, gruntowa, wodna) koszty jej funkcjonowania są dużo niższe niż przy tradycyjnych źródłach ogrzewania. Jeśli do pompy ciepła dołożymy także fotowoltaikę, bieżące ogrzewanie budynku może być praktycznie „bezkosztowe”, a początkowa inwestycja zwróci się po kilku latach. W przypadku skorzystania z oferty SolarOffice w zakresie montażu pompy powietrznej, dodatkowym atutem jest możliwość klimatyzowania pomieszczeń z jednego urządzenia. Co więcej, w przypadku montażu pompy ciepła pomieszczenie gospodarcze adaptujemy na maszynownie, co jest rozwiązaniem zdecydowaniem mniej inwazyjnym niż kotłownia w przypadku konwencjonalnych rozwiązań.

Pompa ciepła pełni dokładnie takie same zadanie jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aby funkcjonować, potrzebuje energii elektrycznej. W przypadku zasilania w ciepło centralnego ogrzewania, najbardziej energochłonny jest okres jesienno-zimowy. Wprawdzie nie są to najkorzystniejsze miesiące dla uzysków z instalacji fotowoltaicznej, jednak dzięki obecnym regulacjom dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, każdy z prosumentów może „odebrać” nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii w przeciągu jednego roku (czyli de facto wykorzystać energię elektryczną wyprodukowaną w lecie podczas miesięcy zimowych). Piszemy o tym szerzej TUTAJ.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła niesie za sobą niewątpliwy pozytywny efekt ekologiczny, ale również finansowy. Głównie ze względu na obecne możliwości dofinansowania i nisko oprocentowanych kredytów. Program „Czyste Powietrze” (piszemy o nim szerzej TUTAJ) umożliwia otrzymanie dotacji nawet do 30 tys. zł na pompę ciepła przy jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki przed inwestycją w pompę ciepła, należy pamiętać o odpowiednim oszacowaniu dodatkowej mocy, która pompa ciepła będzie potrzebować do bieżącego użytkowania.

Skorzystaj z oferty na pompę ciepła i fotowoltaikę – nasi doradcy techniczni czekają na Twój kontakt.